Święty Tryfon
Kategoria: Wróżby ogólne
Dzień Świętego Tryfona obchodzony jest 14 lutego na Pólwyspie Bałkańskim.
Według kalendarza gregoriańskiego tego dnia upamiętnia się śmierć chrześcijańskiego męczennika i patrona winiarzy, ogrodników, restauratorów oraz łowczych ptactwa. Jako swojego patrona czczą go głównie plantatorzy winogron i ogrodnicy gdyż według wierzeń Tryfon chroni ogrody i winnice przed szkodami i nieszczęściami.
Dzień św. Tryfona nazywany jest Zarezan bo jest obchodzony na początku sezonu winiarskiego.
Stanowi moment rozpoczęcia prac przygotowawczych, poprzez symboliczne przycinanie winorośli. Oprócz podcinania winorośli, obyczaj nakazuje polać nacięte gałązki najlepszym winem co ma dodać im mocy, zbudzić z zimowego snu i dać na wiosnę lepszy plon. Odcięte gałązki zwija się w wianki i nakłada na czapki. W domu, kładzie się je w specjalnie wybranym miejscu. Resztę dnia spędza się na wizytach i biesiadach z rodziną i przyjaciółmi, częstując się jadłem i winem.
W Kościele Prawosławnym ustanowiona jest tego dnia specjalna modlitwa, którą odmawia się na polach i w ogrodach, by uchronić je od szkodliwych owadów i gryzoni. W tym celu na miejsce obrządku Pop zabiera ze sobą olej z lampy św. Tryfona oraz wodę święconą i poprzez akt pokropienia, błogosławi pola, ogrody i winnice.