Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Magia Zwierciadeł

Kategoria: Wróżby ogólne

Magia Zwierciadeł

Mędrców od zawsze przyciągał tajemniczy świat lustrzanego odbicia, od którego oddziela nas tylko powierzchnia zwierciadeł. Nasze bliźniacze odbicia i niewyraźne kopie są zawsze tak bliskie, a zarazem niedostępne!

Zwierciadło jest przedmiotem, bez którego trudno nam wyobrazić sobie życie. Znajdziemy je w każdym mieszkaniui w większości damskich torebek. Nie zastanawiamy się nawet od jak dawna spełnia swoją rolę. Tymczasem…Lustra znane były już w III tysiącleciu p.n.e. Wykonywano je z polerowanego brązu, srebra, lub miedzi; znacznie później ze szkła i kryształu. Poprzez srebro były łączone z Księżycem i jego magią; obrastały także coraz bogatszą symboliką: od nieba i świata, poprzez życie, płomienie aż po kruchość wyobraźnię i kontemplację.  Do dziś pozostaje symbolem prawdy i czystości ludzkiego serca.

W Japonii lustro jest jedną z trzech świętych relikwii cesarstwa-  spoczywa w nim duch bogini słońca Amaterasu, od której wywodzi się rodzina cesarska. W Chinach uważane jest za jeden z ośmiu skarbów i symbol dobrej wróżby. Również w  Kulturze Zachodu  wierzono, że kumuluje energię i potrafi ją przekazywać kolejnym właścicielom; używano go do wróżb i traktowano jako narzędzie magiczne. W tradycji wielu krajów lustro odbija ludzką duszę, pokazuje wspomnienia i emocje oraz wywołuje obrazy ludzi, którzy stawali przed nim w przeszłości.

Zwierciadło jako przedmiot, w którym można obejrzeć samego siebie od wieków postrzegane było jako magiczne. Uważano, że jest ono łącznikiem pomiędzy światami i stosowano je do czarodziejskich praktyk. Magowie i czarownice wykorzystywali więc lustra do przepowiadania przyszłości, wróżb miłosnych, rozmów ze zmarłymi i rzucania zaklęć. Stosunkowo niedawno zastąpiła je szklana kula. Wielu ludzi wierzyło, że wpatrując się w lustro można dostrzec przeszłość i przyszłość, a nawet wydarzenia, które dzieją się teraz w innym miejscu. Największą moc miały lustra stare, w których skumulowała się energia wielu ludzi oraz wykonane z zachowaniem specjalnych rytuałów- przeznaczone wyłącznie do magicznych praktyk.

Przepowiadanie przyszłości, lub odkrywanie tajemnic z przeszłości wymagało pewnych przygotowań. Otóż podczas pełni zwierciadło ustawiano tak, by odbijało srebrzyste światło księżyca. Następnie siadano przed nim i czekano na wizje. W połyskliwej powierzchni można było wówczas dostrzec przyszłe wydarzenia, lub skojarzenia prowadzące do rozwiązania tajemnic.

Zwierciadła służyły najczęściej do wróżb miłosnych. Osoby zainteresowane wywróżeniem sobie przyszłego wybranka udawały się nocą do pustego pokoju i zapalały przed lustrem świecę. Mniejsze zwierciadło ustawiały tak, by płomienie odbijały się w jego powierzchni. Następnie siadały i wpatrywały się w  lustro. Wzdłuż szpaleru stworzonego poprzez odbicia świec mógł się ukazać przyszły małżonek, lub przedmiot, po którym zdoła się go rozpoznać. Najlepszym czasem do tych wróżb były: we Francji wigilia świętej Katarzyny (noc z 24 na 25 listopada), w krajach słowiańskich Andrzejki (noc z 29 na 30 listopada), a także Boże Narodzenie i Sylwester. Wróżby tego typu były bardzo popularne. Do dziś zachowało się wiele relacji na ich temat.

Za pomocą luster wywoływano także duchy zmarłych, z którymi próbowano rozmawiać. Chyba najsłynniejszą zjawą, która ukazała się w zwierciadle jest Barbara Radziwiłłówna przywołana przez Twardowskiego na prośbę króla Zygmunta Augusta.

Z lustrami związanych jest wiele przesądów. Niektóre z nich wciąż pozostają w naszej pamięci, np. w  domach zmarłych zasłaniano wszystkie lustra. Zwyczaj ten wywodzi się z przeświadczenia, iż dusza nieboszczyka mogła wypatrzyć sobie towarzysza podróży na tamten świat i zabrać ze sobą wybraną duszę. Lustra można było odsłonić dopiero po powrocie rodziny z pogrzebu.

Wierzono również, że rozbicie lustra przynosi pecha. Według tradycji rozbicie, uszkodzenie, lub nawet upuszczenie lustra przynieść miało nieszczęście, które mogło trwać siedem lat. Ażeby uniknąć pecha, zbierano wszystkie kawałki i zakopywano wieczorem na rozstaju dróg. Wierzono także, że zwierciadło pomaga rozpoznać wampira, który nie odbija się w jego powierzchni, czy, że lustro porywa dusze.Wierzono też, że noszenie przy sobie lustra chroniło przed demonami. W tym wypadku pełniło ono rolę tarczy ochronnej.

Sen o lustrze uchodził za jeden z ważniejszych. Egipcjanie wierzyli, że symbolizuje śmierć lub nieszczęście, ponieważ w odbitym obrazie człowiek jest „poza sobą”. Później interpretacja zmieniła się nieco, jednak pozostała związana z duszą- podkreślano bowiem, iż sen o lustrze to swoiste zaglądanie do własnego wnętrza, szukanie drogi do podświadomości i ukazanie prawdy, którą należy odkryć.

 Przepowiadanie przyszłości za pomocą lustra nazywamy Lapradomancją.

AUTOR ARTYKUŁU

Vera

Vera

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"