Naturalny tonik do twarzy
Data publikacji: 2016-04-07
Kategoria: Zielnik
Kochani dostałam zapytanie dotyczące naturalnego toniku do przemywania twarzy. Pani która do mnie napisała zapytała bowiem o to czy posiadam może przepis na naturalny specyfik dla cery mieszanej.
Osobiście prawie wszystkie kosmetyki dosłownie wykonuje dla siebie sama ponieważ boje sie reakcji skory na chemiczne specyfiki. Oczywiście tusz, czy róż kupuje w sklepie, ale szampon balsam do ciała czy np. krem do twarzy wykonuje sama.
Wracając do tematu toniku to mój sposób wygląda następująco:
Stosowanym przez moją osobę jest samodzielnie przygotowana woda kwiatowa.
Posiadam kilka przepisów, ale ten od którego rozpoczynałam piękną przygodę z naturalnymi kosmetykami jest jednocześnie prosty i ekonomiczny oraz co ważne skuteczny.
Potrzebne nam składniki to:
W zależności od pory roku świeże lub suszone zioła np. kora dębu, liść pokrzywy, płatki dzikiej róży, rumianek, nagietek, suszona lipa, listki poziomek, jaśmin, liście czarnego bzu. Istotnym jest to by dobrać takie składniki podstawowe, które będą odpowiadać potrzebą Waszej cery. Dla osób o cerze mieszanej polecam korę dębu i nagietek. Dobrze jest samodzielnie zebrać właściwe dla siebie zioła, ale wiadomo nie każdy ma blisko łąkę las i tp. miejsca. Wtedy dobrze jest zakupić je w sklepie zielarskim lub aptece np. kora dębu w opakowaniu wystarczającym na kilkanaście naparów to koszt około 4 zł.
Następnie do przygotowanego wcześniej osuszonego, szklanego naczynia wsypujemy około 10/12 łyżek stołowych suszu. jeśli wybraliśmy np. pokrzywę i róże to po 6 każdego by zachować proporcje. Naczynie mysi być koniecznie szklane ponieważ np. metal wydziela cząstki ołowiu i zamiast pomoc szkodzi.
Susz w szklanym naczyniu np. słoiku zalewamy około 0.5 l gorącej (około 80 stopni) wody najlepiej niegazowanej z butelki chyba, ze mieszkamy na wsi ponieważ ta ze studni jest idealna. Możemy tez wybrać te sama ilość wody destylowanej i taka zalać nasz susz z tym, ze tej nie podgrzewamy. Po prostu zalewamy chłodna woda destylowana. Całość zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce.
Jeśli susz zalewaliśmy woda gorącą to po 24 godzinach jest juz gotowy. Jeśli destylowana to pozostawiamy go na 7 dni od zalania. Następnie odcedzamy susz a wodę przelewamy do mniej. buteleczek najlepiej takich brązowych szklanych jak do lekarstw. Warto dodać do gotowej wody kilka (około 8) kropel witaminy E i zamieszać lub wstrząsnąć. Nasz tonik zachowuje swoje właściwości przez około 3 tygodnie.
Powodzenia: )