Jednorożec
Kategoria: Wróżby ogólne
Jednorożec jest jednym z bardziej znanych i popularnych baśniowych stworzeń. Jest symbolem piękna i czystości. Wielu ludziom jednorożec kojarzy się z pięknym, białym koniem o długim, spiralnie zakręconym rogu wyrastającym z czoła.
Początkowo jednorożec był koniem, jednak jego nogi były nogami kozła, a ogon lwa. Później jego nogi jak i ogon stały się tak samo śnieżnobiałe jak i tułów. Z czasem nogi i ogon przemieniły się już całkowicie w końskie. Wiele legend opowi...ada o magicznych umiejętnościach tego przepięknego zwierzęcia. Ten czarodziejski koń podobno mógł zrobić wszystko, jednak szczególnie wierzono w jego zdolności uzdrawiania. Gdzie tylko stanął jednorożec tam momentalnie wszystko ożywało, wyrastały piękne kwiaty, rośliny i drzewa.
Jednorożec jest symbolem szczęścia i radości. Sztuka Średniowieczna, a później renesansowa, uczyniły go symbolem czystości i niewinności, symbolizuje rzeczy nieosiągalne, marzenia i tajemnice. Jednorożce są stworzeniami nieśmiertelnymi, żyjącymi wiecznie, o ile nie zostaną zabite. Ich moc jest ogromna. Jednorożca uważano za jedyne zwierzę mające odwagę atakować słonia, posiadające tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch.
W Średniowieczu wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był częstym motywem sztuki chrześcijańskiej jako symbol Najświętszej Marii Panny, a sam jednorożec symbolizował Chrystusa. Wierzono również, że róg tego stworzenia jak również i jego łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotkną, i są panaceum na wszelkie trucizny i choroby. W sztuce Średniowiecznej i Renesansowej był symbolem czystości i niewinności.
W legendach i podaniach tradycyjnym sposobem na schwytanie jednorożca było zastawienie na niego pułapki przy wykorzystaniu dziewicy. Jak pisał Leonardo da Vinci, opisując swój szkic Dama z jednorożcem, stworzenie to jest niezwykle dzikie, okrutne i nie potrafiące się kontrolować. Sytuacja taka zmienia się, gdy napotka na swej drodze dziewicę â wówczas łagodnieje i zasypia z głową opartą na jej kolanach. Dzięki temu myśliwi mogą je schwytać.
Wraz z nastaniem Renesansu motyw jednorożca nabrał więcej znaczeń nie związanych ze sferą religijną â stał się symbolem niewinnej miłości i szczęśliwego małżeństwa.
Magia jednorożców jest potężna, są to istoty dobre, unieszkodliwiające niszczycielskie czary niektórych magicznych stworzeń, na przykład bazyliszków. Jednorożce są zmiennokształtne, mogą zmieniać się w ludzi, niekiedy też przyjmować inne postacie, czasem tylko jedną dodatkową oprócz własnej i ludzkiej, czasem dowolnie.
Wierzono, że róg jednorożca ma magiczną moc oczyszczania wszystkiego czego dotknie i jest panaceum na wszelkie trucizny, miał symbolizować moc niszczenia grzechu, jest również symbolem królewskiej władzy i wymiaru sprawiedliwości.
Jednorożec stał się znakiem dzikiej siły, która poddaje się niewinności i łagodności.