Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Po Nocy przychodzi Dzień

Data publikacji: 2024-12-19

Kategoria: Astrologia

Po Nocy przychodzi Dzień

21 grudnia 2024, czyli przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe fascynowało ludzi od tysiącleci. Archeolodzy i antropolodzy dowodzą, że pierwsze „naukowe” obserwacje tego zjawiska dokonywane przez naszych przodków pochodzą sprzed 5 tysięcy lat przed naszą erą, znacznie wyprzedzając kulturę piśmienną.

Ciekawe, że we wszystkich zakątkach świata ludzie nadawali temu zjawisku astronomicznemu wymiar religijny i hucznie je świętowali. Chrześcijańskie Boże Narodzenie, słowiańskie Zimowe Staniesłońca (Gody, Kolęda), skandynawskie Yule, celtyckie Alban Arthuan, starorzymskie Saturnalia, bliskowschodnie obchody Yalda, dalekowschodnie Dōngzhì… Wszystkie te święta łączy wiara w nowy, szczęśliwy początek, celebracja ognia i ucztowanie, a także obdarowywanie się upominkami.

 

Jak świętowali Słowianie

Oddawano cześć bogom, głównie Swarożycowi, Rodowi (temu, co rodzi wszystko dobre). Poza tym hucznie i przez kilka kolejnych dni trwały kolędy - wspólne odwiedzanie się po domach, zabawa, przebieranie się, obdarowywanie się prezentami, ucztowanie, tańce i ogniska. Zwyczaj nakazywał spożywać określone potrawy. Spragnieni szczęścia w miłości i udanego małżeństwa obowiązkowo całowali się pod jemiołą. Poza tym to był czas wróżenia, jaki urodzaj przyniesie kolejne 12 miesięcy. Słowianie kultywowali rytuał określonej liczby potraw (9-12), a także, by podczas wieczerzy Zimowego Staniesłońca przy stole zostawiać nakrycia i potrawy dla zmarłych przodków. Jak widać wigilijny pusty talerz dla wędrowca/niespodziewanego gościa ma swoją długą tradycję…


Jak świętowali Celtowie

Przede wszystkim był to czas palenia ognisk, symbolicznego pojedynku boga Nocy i boga Światła, w którym rzecz jasna zwyciężał ten ostatni. Przez kilka dni trwały rytualne odwiedziny i ucztowania. Poza tym druidzi w noc przesilenia uroczyście zbierali jemiołę ze świętych dębów. Wiecznie zielona jemioła bowiem, podobnie jak bluszcz i ostrokrzew były wysoko cenione w magii. Symbolizowały wiecznie odradzający naturalny proces życia, niejako jego zwycięstwo nad śmiercią. W świecie wierzeń celtyckich obrona przed złymi duchami i błąkającymi się duszami zmarłych odgrywała ważną rolę. Kolejnym ważnym elementem celebrowania przesilenia były snopki stawiane przed domami, zdobione symbolami odradzającego się światła. Istnieje kilka nazw, ale najbardziej rozpowszechnione do dziś to Alban Arthan lub Yule. Jak widać, Celtom także zawdzięczamy kilka współczesnych tradycji bożonarodzeniowych.

 

21 grudnia 2024

W tym roku przesilenie zimowe wypada 21 rudnia 2024 roku o godzinie 10:21 czasu polskiego. Tak się składa, że energetyka kosmiczna gwarantuje dobry start do budowy tego, co ma przetrwać wszelkie życiowe burze. To idealny punkt zero dla pierwszego kroku ma drodze do realizacji pragnienia płynącego z głębi serca, wewnętrznego przekonania. To także doskonały moment na postanowienia noworoczne, które przetrwają napór naszych słabości... W chwili przesilenia zimowego energetyka kosmiczne daje szczodre wsparcie, by wyrwać się z ograniczeń: niszczących nawyków, negatywnych myśli, toksycznych emocji, tego wszystkiego, co blokuje drogę do realizacji własnych ideałów, blokuje osiągniecie dobrostanu, miłość i poczucie więzi. Zachęca więc niejako do wyrwania się ku światłu spod kurateli wewnętrznych demonów… Kosmos bierze teraz pod szczególną opiekę relacje z przyjaciółmi, ze społecznością i szeroko rozumianą rodziną.

 

Niezależnie od tego, w co wierzymy (choćby tylko w siebie), warto podczas przesilenia zimowego ustalić dla siebie intencję na kolejne 12 miesięcy. Korzystajmy także z pradawnej tradycji przodków, z tej skarbnicy podświadomości zbiorowej, by wspólnie dobrze się bawić!

AUTOR ARTYKUŁU

Akia

Akia

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"